17 maj 2017

Jak utrzymać mózg w dobrej kondycji?

Żonglerka, bo to o niej będzie dziś mowa, ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Mowa oczywiście o zdrowiu naszego mózgu. Całość jest podparta badaniem naukowym, o którym Ci zaraz opowiem. Zapraszam! ;)




Naukowcy z uniwersytetu w Ratyzbonie pod kierownictwem Bogdana Draganskiego, przeprowadzili pewien eksperyment. Ochotników podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza miała uczyć się żonglowania minutę dziennie przez 3 miesiące, a grupa druga (kontrolna) tego nie robiła. Za pomocą rezonansu magnetycznego, badacze regularnie porównywali struktury mózgów obu grup. Co się okazało? U osób regularnie żonglujących wzrost obszaru mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie wzrokowe zwiększył objętość o 3-4%! W skali całego mózgu to bardzo dużo!

Co jest najlepsze, jeśli będziesz żonglował jakiś czas i nagle przestaniesz - to efekty nie zmarnują się. Mózg pozostanie w takiej formie w jakiej był gdy przestałeś żonglować ;)

Korzyści regularnej żonglerki


-Poprawia refleks
-Synchronizuje półkule mózgowe
-Poprawia koordynacje 
-Buduje nowe połączenia między neuronami
-Wyrabia poczucie rytmu
-Szpan wśród znajomych! ;)
i wiele innych.

Na youtube jest dużo poradników jak się tego nauczyć. Na początku zaczynasz od 2 piłek i krok po kroku zachodzisz coraz dalej zwiększając ich i ilość i ucząc się nowych technik.

Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Sam żongluję od ponad roku, więc mogę z czystym sumieniem to polecić ;)

2 komentarze :

  1. Szczerze mówiąc to próbować żonglować próbowałam ostatnio gdy byłam małym dzieckiem. Nie przypuszczałam, że ma to wpływ na rozwój naszego mózgu :)

    OdpowiedzUsuń